Wurlitzer 4037

Wurlitzer 4037

Typ : organy elektroniczne

stan : grający

Wurlitzer 4037 electronic organ with Orbit III synthetizer

Organy elektroniczne Wurlitzer 4037 z syntezatorem Orbit III

Sukces organów Hammonda skłonił wiele firm do poszukiwań i budowy analogicznych instrumentów. Z punktu widzenia dzisiejszego kolekcjonera XX wiek to okres wspaniałego rozkwitu poszukiwań technicznych w dziedzinie budowy tych instrumentów; fascynuje bogactwo form i rozwiązań.

Założona przez Franza Rudolpha Wurlitzera rodzinna firma „Wurlitzer” powstała w 1856 roku w Cincinnati. Pierwotnie zajmowała się sprowadzaniem instrumentów na rynek amerykański; a później ich produkcją; w tym wytwarzaniem automatów muzycznych. Po wprowadzeniu w 1910 roku na rynek modelu „Mighty Wurlitzer” cieszyła się w XX wieku sławą najważniejszego producenta piszczałkowych organów kinowych. Wraz z ustaniem zapotrzebowania na te instrumenty punkt ciężkości przeniósł się fortepiany elektryczne, organy elektroniczne oraz szafy grające.

W 1971 roku firma Wurlitzer wprowadziła na rynek syntezator „Orbit III” montowany jako trzeci manuał w kilku modelach organów. Pozwala on na grę jednogłosową z bogatą paletą efektów (sustain, wah-wah, modulator). Klawisz „second touch” pozwala modyfikować dźwięk w trakcie jego trwania (właściwie jest to „aftertouch”).

Instrument wyposażony jest – podobnie jak Hammond Commodore – w dwa głośniki; w tym obrotowy głośnik „Wurlitzer Spectratone”.

%d blogerów lubi to: