Rädecker, Lübeck (ok. 1830)

Rädecker, przed 1831/2

Typ : fortepian stołowy o mechanice angielskiej

stan : po renowacji (Matthias Arens, 2011)

FORTEPIAN STOŁOWY RÄDECKER (Lubeka, przed 1831/2)

Instrument jest „młodszym bratem” prezentowanego w ekspozycji fortepianu „Longman & Broderip”. Działająca w Lubece firma Johanna Dietricha Rädeckera (od 1831/32 roku jako Räddecker/Lunau) była najdłużej kontynuującym tradycje angielskiej, broadwoodowskiej mechaniki firmą na gruncie niemieckim.

Prezentowany fortepian jest instrumentem unikalnym; znane są jeszcze trzy egzemplarze sprzed fuzji z Lunauem.

Fortepiany stołowe tego typu były w pierwszym rzędzie instrumentami muzykowania domowego cenionymi za subtelność dźwięku i celowo reprezentującymi odmienną estetykę od wielkich fortepianów o formie skrzydłowej. W odróżnieniu od współczesnych fortepianów instrument jest 2-chórowy tzn. posiada na każdy klawisz przypadają 2 struny. W basie charakterystyczny luźny nawój. 6-oktawowa skala FF-f4 pozwala na wykonywanie bogatej literatury I połowy XIX wieku. Ostatnich 16 dźwięków w dyszkancie stanowi osobną, „dostawioną”  część klawiatury. Ciekawostką tego konkretnego modelu jest również zrekonstruowana dodatkowa, druga płyta rezonansowa zwiększająca nieco wolumen brzmienia.

Rekonstrukcja, której dokonał Matthias Arens z Lipska (2011) przywróciła instrumentowi w pełni dawną świetność brzmieniową.

%d blogerów lubi to: