Trayser

Trayser

Typ : fisharmonia systemu tłoczącego (francuskiego), 2 man.

stan : grający

Fisharmonia Trayser

Philippe J. Trayser nauczył się sztuki budowania fisharmonii w Paryżu w znakomitej firmie Alexandre. W 1847 roku założył w Stuttgarcie własną wytwórnię (wkrótce potem – w 1849 roku – jego brat Georg W. Trayser założył w Indianapolis analogiczną wytwórnię fisharmonii). Szkoła stuttgarcka, do której zaliczyć można również fisharmonie firmy Schiedmayer, to pionierzy wprowadzania fisharmonii typu francuskiego na rynek niemiecki.

W latach 1847-1906 firma Philippe’a J. Traysera zbudowała 37 tys. instrumentów.

Fisharmonie systemu tłoczącego odróżniają się dźwiękowo od bardziej rozpowszechnionych na terenie Polskich fisharmonii ssących. Posiadają mocniejszy, nosowy – przypominający brzmienie organowych głosów językowych dźwięk. System zmiany ciśnienia powietrza – expression – pozwala na realizację idée fixe budowniczych instrumentów klawiszowych tj. możliwość wpływania na dynamikę dźwięku po naciśnięciu klawisza. Stąd ogromna popularność orgue expressif (jak nazywano te instrumenty) tak w muzykowaniu kościelnym, jak i koncertowym, kameralnym i domowym.

Działający w obszarze niemieckojęzycznym budowniczowie fisharmonii systemu tłoczącego (Trayser, Schiedmayer, Kotykiewicz) chętnie budowali 2-manuałowy wariant fisharmonii, rzadki weFrancji.

%d blogerów lubi to: